close
دانلود آهنگ جدید
× بستن تبليغات
Code Center
بازاریابی از طریق متن بیمه نامه
قالب وبلاگ
تبلیغات
x

طراحی سایت بیمه

1236 بار بازدید
علی
سه شنبه 06 آبان 1393 ، 17:50

http://up.zanjandownload.ir/up/zanjan-download/Pictures/sjfdtlkhldjreeeee.gif


 

بازاریابی از طریق متن بیمه نامه؛فرصت نادیده گرفته شده در میان بیمه گران ایرانی  
  
در یک کتاب نسبتا پر فروش درباره بازاریابی بیمه عمر در ایران،نویسنده آن که از سال ها پیش فعالان و متقاضیان ورود به این حرفه را آموزش می دهد یکی از دلایل شکست در این بازاریابی را تبیین کرده است:
سالیان سال همه  ما حرف زدیم و موضوعات و مسائل بیمه را برای دیگران توضیح دادیم که انگار توضیح ندادیم و هیچ نگفتیم.چون در صحبتهایمان آنقدر از اصطلاحات تخصصی استفاده کردیم که گفته هایمان برای مردم اثر بخش نبود.آنچه را گفتیم نیاز به گفته دیگری داشت
وی که در گذشته مدیریت بخش بیمه عمر در یک شرکت بیمه دولتی و یک شرکت بیمه خصوصی را بر عهده داشته است در بخش دیگری از کتاب ، با تاکید دوباره بر ضرورت پرهیز از به کار بردن اصطلاحات تخصصی در تشریح بیمه عمر و منافع آن،یکی از رازهای موفقیت در بازاریابی بیمه عمر را توضیح داده است:
باید موضوعات بیمه را به زبان ساده برای مخاطبان مطرح کنید و تا می توانید برای درک موضوعات،آنها را در قالب مثال هایی ملموس بیان کنید...شما باید این توانایی را داشته باشید که اصطلاحات بیمه ای را به عبارت های ساده و قابل فهم برای مشتریان تبدیل کنید.یکی از رموز موفقیت شما در فروش بیمه های عمر،عامیانه توضیح دادن موضوعات برای مشتریانتان می باشد...شما باید در هر ماه به تعداد مشتریان خود بیفزایید و سطح فروش خودتان را بالا ببرید و برای تحقق این امر باید تلاش کنید تا مردم به زبان ساده،اما شیوا و تاثیرگذار مفاهیم و موضوعات بیمه عمر را درک کنند.
هر چند مذاکره برای ترغیب مشتریان بالقوه بیمه عمر به خریدن بیمه عمر را هرگز تجربه نکرده ام گمان می کنم بازاریابانی که در چنین مذاکره ای موفق بوده اند توصیه این معلم بازاریابی بیمه عمر،یعنی انتخاب روش ساده و عامیانه برای شناساندن این بیمه را به کار بسته اند.
        ثمره موفقیت در بازاریابی بیمه عمر در مورد یک مشتری حقیقی یا همان بیمه گذار انفرادی در ایران این است: یک بیمه نامه یکی دو صفحه ای که شرکت یبمه را در ازای تعهد به پرداخت یک وجه قطعی یا محتمل در آینده ، به درآمد رسانده است.هر فروشنده بیمه عمر  می داند که  متن هر  بیمه نامه  عمر انفرادی به طور کلی دو قسمت دارد.در قسمت اول یعنی شرایط خصوصی بیمه نامه یا همان جدول مشخصات بیمه نامه،تمام مشخصات بیمه نامه؛از مشخصات بیمه گذار،بیمه شده و ذینفعان(مانند نام و نام خانوادگی)تا مشخصات تعهدات بیمه گر گنجانده می شود.از این قسمت (که طبیعتا از یک بیمه نامه به بیمه نامه دیگر متفاوت) است بگذریم و به بررسی قسمت دوم یعنی  شرایط عمومی بیمه نامه بپردازیم.اما پیش از این بررسی لازم است به یک پرسش پاسخ دهیم . به نظر می رسد اکنون در ذهن خواننده این پرسش شکل گرفته باشد:آیا بین بازاریابی بیمه (که در آغاز این نوشته مطرح شد) و شرایط عمومی بیمه نامه(که اکنون قرار است به آن پرداخته شود)ارتباطی وجود دارد؟پاسخ این است:هم نه و هم آری.به یقین این پاسخ شما را در شگفتی فرو خواهد برد.امید داریم که مقایسه متن برخی از شرایط عمومی دو بیمه نامه واقعی شما را از این شگفتی بیرون آورد.به عبارت دیگر،با این مقایسه درخواهید یافت که شرایط عمومی بیمه نامه را هم می توان مانند بیمه گران ایرانی تا حد دیکته کردن بایدها و نبایدهای قرارداد بیمه به بیمه گذار تنزل داد هم می توان مانند برخی از بیمه گران خارجی آن را به عنوان یک وسیله دیگر برای بازاریابی بیمه به کار گرفت.
      دو بیمه نامه ای  را که متن برخی از شرایط عمومی آنها مقایسه خواهد شد یک شرکت بیمه ایرانی و یک شرکت بیمه خارجی صادر کرده اند.متن شرایط عمومی بیمه نامه های زندگی در ایران ممکن است از یک شرکت بیمه به شرکت بیمه دیگر متفاوت باشد اما بی شک این شرایط کم و بیش با لحن یکسانی انشا می شوند.بنابراین چندان تفاوت نمی کرد که شرایط بیمه نامه کدام شرکت بیمه ای ایرانی را دراین نوشته برای مقایسه انتخاب کنیم.با این توضیح،به مقایسه چند شرط عمومی دو بیمه نامه مورد نظر توجه کنید.
1.تعریف ذینفع در بیمه نامه عمر: قسمتی از متن شرایط هر بیمه نامه معمولا به تعریف معنای دقیق اصطلاحات پراستفاده در بیمه نامه یا توضیح اصطلاحاتی که معنای رایج آنها مقصود بیمه گر راتامین نمی کند اختصاص دارد.در هر بیمه نامه عمر یکی از این اصطلاحات،ذینفع بیمه نامه است.
الف.ذینفع استفاده کننده از مزایای قرارداد بیمه عمر می باشد(تعریف ذینفع در بیمه نامه شرکت بیمه ایرانی).
ب. ذینفع شخص یا اشخاصی هستند که شما به صورت کتبی اعلام می کنیدتا غرامت فوت را دریافت کنند(تعریف ذینفع در بیمه نامه شرکت بیمه خارجی).
2. فسخ بیمه نامه:در بیشتر رشته های بیمه ،بیمه گذار وبیمه گر حق فسخ بیمه نامه را دارند.به همین دلیل،یکی از شرایط عمومی هر بیمه نامه به تشریح این امر می پردازد.
الف.در صورتی که بیمه گذار ظرف مدت 30 روز پس از صدور بیمه نامه نسبت به فسخ بیمه نامه اقدام نماید بیمه نامه فسخ و کلیه هزینه های معاینات و آزمایش پزشکی بر عهده وی خواهد بود.پس از مدت مذکور،ماند حساب مندرج در جدول ضمیمه بیمه نامه با احتشاب سود سرمایه گذاری در مدت مورد نظر قابل استرداد می باشد(بخشی از یکی از شرایط عمومی  در بیمه نامه عمر شرکت بیمه ایرانی با عنوان اعتبارقرارداد بیمه)
ب.شما می توانید بیمه نامه خود را در هر زمانی فسخ کنید. تصمیم شما به فسخ بیمه نامه ،حق شخصی شماست.این فسخ برای شما الزام آور است و نیز برای هر شخصی که مجاز به اعلام خسارت در قالب این بیمه نامه باشد؛چه این اجازه اعلام خسارت   ... باشد یا نباشد.در هما ن تاریخی که ما درخواست فسخ بیمه نامه را دریافت می کنیم یا در همان تاریخی که در این درخواست،شما به عنوان زمان فسخ بیمه نامه اعلام می کنیدهمه تعهدات و مسئولیت های ما پایان می یابد.
- برای فسخ بیمه نامه خود،درخواستتان را به صورت کتبی به این نشانی بفرستید:...اگر درخواست شما برای فسخ بیمه نامه در 10 روز اول دریافت بیمه نامه باشد ما با آن به عنوان .... برخورد می کنیم.در بخشی از بیمه نامه با عنوان اگر ظرف 10 روز نظر شما تغییر کند این امر توضیح داه شده است (یکی از شرایط عمومی بیمه نامه عمر شرکت بیمه خارجی با عنوان حق شما برای فسخ بیمه نامه)
3. دریافت وام از محل بیمه نامه:در تمام انواع بیمه عمر؛به جز بیمه عمر زمانی،به شرط پرداخت حق بیمه برای مدت معینی،بیمه نامه دارای ارزش واگذاری می شود و بیمه گذار حق دارد تا نسبت معینی از این ارزش یا اصطلاحا، ارزش نقدی بیمه نامه را به عنوان وام دریافت کند.بیمه گر این وام را بدون شرط ارائه وثیقه می پردازد.
الف.بیمه گذار می تواند پس از پرداخت حق بیمه قرارداد:1. اندوخته قرارداد خود را طبق جدول مورد عمل بیمه گردریافت دارد.2.از محل اندوخته قرارداد،تا حداکثر 90 درصد ارزش حساب خود را راز بیمه گر وام دریافت دارد. در هریک از موارد فوق،تعهد بیمه گر متناسب با آخرین ارزش بازخرید اندوخته ریاضی و سود مربوط به آن کاهش خواهد یافت( یکی از شرایط عمومی بیمه نامه عمر شرکت بیمه ایرانی با عنوان حقوق بیمه گذار در مورد اندوخته بیمه نامه)
ب. پس از پایان سال اول بیمه نامه،شما می توانید از محل ارزش نقدی بیمه نامه خود وام بگیرید. حداقل مبلغ این وام،500 دلار است....
-حداکثر مبلغی که شما می توانید وام بگیرید برابراست با
{(100 درصد منهای نرخ بهره وام)ضرب در(ارزش ذخیره بیمه نامه منهای تعدیلات ارزش بازار منهای هزینه بازخرید بیمه نامه)}منهای( اصل و سود وام های تسویه نشده)
اگر مقدار وامی که شما می گیرید یا مقدار وام بازپرداخت نشده بیش از وجه موجود در حساب بیمه نامه باشد ما مقداری از وجوه سرمایه گذاری شما در بیمه نامه را به  این حساب  منتقل می کنیم....
-ما بهره روزشمار بابت وام  خواهیم گرفت و نرخ آن به صورت مرکب سالانه خواهد بود.به عبارت دیگر،ارزش بهره حاصل جمع می شود و ما آن رابه مقدار مانده وام  در پایان سال بیمه نامه اضافه می کنیم.انتخاب نرخ بهره در اختیار ماست و در هر مقطعی ممکن است تغییر کند.
-شما می توانید وام های دریافتی را هر زمان که خواستید بازپرداخت کنید.هر زمان که شما بازپرداختی دارید معادل مبلغ بازپرداختی را از حساب بیمه نامه شما به  وجوه سرمایه گذاری در بیمه نامه  منتقل می کنیم.این انتقال طبق مفاد بخشی از شرایط سرمایه گذاری انجام می گیرد .این موضوع در ماده ای با عنوان انتقالات به حساب های شما تشریح  شده است.
-اگر در زمان پرداخت غرامت فوت،وام تسویه نشده ای مانده باشد اصل و بهره این وام از غرامت قابل بازپرداخت به ذینفع بیمه نامه کم خواهد شد(یکی از شرایط عمومی بیمه نامه عمر شرکت بیمه خارجی با عنوان وام گرفتن از محل بیمه نامه شما)
همین سه نمونه از مقایسه متن شرایط عمومی بیمه نامه عمر یک شرکت بیمه ایرانی و یک شرکت بیمه خارجی به نظر می رسد شما را به این نتیجه ضمنی رسانده باشد که بیمه نامه ایرانی با خلاصه نویسی مفرط،متنی در حد بیان بسیارکلی حقوق و تعهدات بیمه گذار است.در مقابل،بیمه نامه خارجی با ورود به جزئیات هر یک از این حقوق و تعهدات،جای ابهامی درباره آنها نمی گذارد.برای مثال،درباره حق دریافت وام از محل بیمه نامه ،بیمه گذار خارجی می داند چه زمان می تواند وام درخواست کند(از پایان سال اول بیمه نامه)؛حداقل و حداکثر وام قابل درخواست چقدر است(500 دلار و حداکثر وام قابل محاسبه از طریق فرمول بالا)  ؛آیا به این وام بهره تعلق می گیرد و با چه نرخی(آری و  در نرخی متناسب با شرایط بازار در زمان دریافت وام)
    آشکارترین شاهد آن کلی نویسی بیمه نامه ایرانی( ودر نتیجه،مبهم بودن حقوق و تعهدات بیمه گذار ایرانی) و این جزئی نویسی بیمه نامه خارجی( و در نتیجه،شفاف بودن حقوق و تعهدات بیمه گذار خارجی) این است که متن بیمه نامه ایرانی در 2 صفحه خلاصه شده  ومتن بیمه نامه خارجی به 17 صفحه رسیده است(برای دیدن متن کامل بیمه نامه خارجی، مراجعه کنید به وب سایت شرکت بیمه سان یونیورسال لایف ماکس).
     آیا مایل هستید دلیل کلی نویسی در بیمه نامه عمر  و هر بیمه نامه دیگر شرکت های بیمه ایرانی را بدانید؟ در نوشتار دیگر ی این دلیل و نیز مهمترین تفاوت های متن بیمه نامه ایرانی و بیمه نامه خارجی،به ویژه لحن دستوری  اولی و لحن  اخباری و مشتری پسند  دومی در برابر بیمه گذار تشریح خواهد شد.

 

1-برای باز کردن فایل هایی که دانلود میکنید از دو نرم افزار winrar و اگر باز نشد notepad استفاده کنید.

2-شما نظر دهید ما هم مشکلات شما را که در نظرات مطرح کرده اید برطرف میکنیم. لطفا اگر مشکلی دارید یا نظری درمورد مطلب دارید در نظرات مطرح کنید تا موجب اشتیاق نویسندگان شود.نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
اطلاعات
x

*درباره سایت* بیمه دی نمایندگی 5137 در راستای معرفی انواع بیمه و بیمه عمر و سرمایه گذاری برای عموم مردم اقدام به راه اندازی این سایت نموده است و باتوجه به احساس نیاز روزافزون هموطنان برای داشتن بیمه نامه عمر مزایا و تسهیلات پیشرفته ترین بیمه عمر ارائه شده در ایران معرفی میگردد لطفا در صورت تمایل سئوالات و نظرات خودرا ارسال فرمایید.
پنل کاربری
x
عضو شويد
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
یا وارد حساب کاربری خود شوید :
نام کاربری :
رمز عبور :
رمز خود را فراموش کردید؟